0
Stoplast Łódź na Facebook

Jak wykonać regulację okien PCV?

Regulacja okien plastikowych to czynność, którą można wykonać samodzielnie. Prawidłowa regulacja sprawia, że okno posiada odpowiednie właściwości termoizolacyjne, a jego szczelność jest dostosowana do pory roku. Na czym polega regulacja okna PCV latem lub zimą?

Kiedy wykonać regulację okna?

Działanie, jakim jest regulacja okien plastikowych, należy wykonać nie tylko wówczas, gdy występują problemy z ich otwieraniem lub zamykaniem. Wielu specjalistów zajmujących się montażem oraz konserwacją okien zaleca cykliczną regulację okien bowiem wówczas, ich parametry są dobrze dostosowane do pory roku. Regulacja okien lato-zima to bardzo ważna czynność, która zapewni odpowiednią temperaturę w Twoim domu.

Jeśli chodzi o regulację okien PCV, to niezbędna jest:

  • regulacja pozycji skrzydeł
  • regulacja sezonowa – lato / zima
  • regulacja siły docisku skrzydeł do ramy

Regulacja okien w domu – istotne korzyści?

Właściwe wyregulowanie okien PCV zmniejsza ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku. Różnica temperatur w poszczególnych porach roku sprawia, że trzeba stosować różny stopień przylegania i docisku skrzydła do ramy okiennej. Prawidłowa regulacja okien na zimę zapewni Ci ciepło oraz pełen komfort.

Cykliczna konserwacja okien sprawia, że na dłużej zachowają one swoje właściwości. Skorygowanie ustawienia skrzydła okiennego podczas występowania problemów z domykaniem sprawia, że można skutecznie uniknąć poważniejszych usterek.

Jak samodzielnie wyregulować okna PCV?

Samodzielna regulacja okien nie jest trudnym zadaniem. W tym celu trzeba przygotować: klucz ACP-S służący do regulacji okna lato/zima, imbus 4 mm służący do regulacji zawiasów dolnych i górnych oraz imbus 2,5 mm, za pomocą którego można wykonać regulację podnośnika klamki.

Okucia po montażu okna zazwyczaj są ustawione w pozycji neutralnej. Na zaczepie znajdują się zawsze znaczniki w postaci niewielkich kropek. Największa z nich w pozycji neutralnej powinna być ustawiona na godzinie szóstej.

Zmiana pozycji letniej okna PCV polega na ustawieniu największej kropki na godzinę dziewiątą. Czynność tę należy wykonać za pomocą płaskiego klucza. Z kolei podczas zmiany pozycji okna na zimowy czas należy największy znacznik przestawić na godzinie trzecią.

Na zimę należy zawsze zwiększyć szczelność okna PCV, natomiast na lato należy zmniejszyć jego szczelność - dzięki temu jest lepsza wymiana powietrza.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X