0
Stoplast Łódź na Facebook

Jak dobrze wykorzystać nasłonecznienie?

Jasny dom, wesoły dom - jak dobrze wykorzystać nasłonecznienie?

Światło dzienne jest ważnym aspektem w każdym wnętrzu. Odpowiednie umiejscowienie okien oraz kąt padania słońca może sprawić, że dom będzie bardziej przytulny, biuro przyjaźniejsze pracownikom a niedoskonałości mniej widoczne

Dlaczego światło we wnętrzach jest tak ważne?

Światło poprawia nasze samopoczucie, a więc istotnym jest, żeby nasze okna wpuszczały go możliwie jak najwięcej. Kolory wnętrz wydają się wtedy bardziej naturalne, a ludzie zdrowsi i ładniejsi. Sztuczne światło nie działa korzystnie na nasz cykl dobowy, dlatego powinniśmy wykorzystywać dzienny czas jasności najbardziej efektywnie.

Słońce w różnych momentach dnia

Słońce w różnych fazach na niebie daje odmienne promienie. Rano, przy wschodzącym słońcu i niebie bez chmur potrafi bardzo intensywnie dotrzeć nawet do najgłębszych zakamarków pokoju. Okna wychodzące na południe pozwalają na największe nasłonecznienie, szczególnie zimą, kiedy słońce ustawione jest nisko na niebie.

Ciekawym rozwiązaniem są przeszklenia z zachodnim położeniem, które gwarantują dużo nasłonecznienia, gdyż słońce znajduje się wyjątkowo nisko na zachodzie i promienie wędrują niemal poziomo. Stąd latem niekiedy musimy nawet zasłaniać wtedy okna przed upałem, a jesienią przyjemnie nastawiamy twarz w stronę ciepłego, zachodzącego słońca. Promienie skierowane z północy są chłodne i jednorodnie rozproszone. Warto zaopatrzyć się w rolety materiałowe, aby w każdym momencie móc przysłonić nieco światła, np. podczas pracy przy komputerze.

Na co zwrócić uwagę, projektując budynki?

Aby mieszkanie w domu zapewniało komfort, należy zadbać o równomierne nasłonecznienie wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu zachowana będzie stale odpowiednia temperatura. Najkorzystniejszą uznaje się posiadłość z wjazdem od północy, natomiast salon i jadalnia powinny być zaprojektowane od południowego-zachodu. Właściwe i przemyślane zagospodarowanie przestrzeni, czy to dla domu, czy bloku lub biura, ma duży wpływ na cały wygląd. Należy też pamiętać, żeby zachować odległość 4 m od granicy działki, jeśli ściana ma otwory okienne lub drzwiowe.

Powrót
Poczytaj więcej

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X