0
Stoplast Łódź na Facebook

Okno w kuchni - zalety i wady

Montaż okna w kuchni podyktowany jest głównie przyczynami estetycznymi i wówczas wiele osób decyduje się na niestandardowe okna w modnych, nowoczesnych kolorach i kształtach, które odbiegają od normy. Nie zawsze jednak w kuchniach, zwłaszcza tych małych, będących aneksami pojawia się okno. W praktyce wiele zależy od metrażu pomieszczenia, ale wskazuje się, że w kuchni zdecydowanie powinno być okno. Dlaczego?

Zalety posiadania okien w kuchni

Dla konieczności doświetlenia — to pierwsza zasada, dla której w kuchni powinno być okno. Oczywiście odnosi się to do sytuacji, gdy mamy w domu typową kuchnię jako odrębne pomieszczenie, w którym znajduje się ciąg szafek, stół i inne elementy wyposażenia. Wówczas okno jest niezbędne, by doświetlić wnętrze, w którym spędza się znaczną część czasu. To też wygoda, bo w pomieszczeniu, do którego wpada naturalne światło słoneczne, pracuje się lepiej i milej spędza czas.

Bardzo ważną zaletą okien w kuchni jest również właściwa cyrkulacja powietrza. Kuchnia to miejsce, gdzie mamy do czynienia z klimatem ciepłym, a w dodatku wilgotnym, co sprzyja rozwojowi grzybów. W przypadku posiadania okien w kuchni, wystarczy regularnie je uchylać podczas gotowania, aby zrównoważyć temperaturę pomieszczenia i odprowadzić parę wodną z gotowanych dań na zewnątrz!

Wady okna w kuchni

Jeśli chodzi o wady okna w kuchni to tak naprawdę można wymienić tu jedynie aspekt ich złego zamontowania lub złych wymiarów. Zamontowanie zbyt dużego okna w małej rozmiarowo kuchni, zabierze ważną przestrzeń na szafki wiszące. Ponadto niektóre osoby wskazują, że nie powinno się umieszczać okna koło zlewu, ponieważ może być problem z jego otwieraniem z uwagi na baterię od kranu. Poza tym na co dzień okno może się szybko brudzić, ponieważ w zlewie często myje się naczynia lub np. płucze warzywa, a to nie sprzyja utrzymaniu okna w czystości. Ten sam problem dotyczy również okna w kuchni umieszczonego blisko kuchenki indukcyjnej.

Jak poradzić sobie z kuchnią bez okna?

Jeśli mamy małe mieszkanie i nie ma osobnej kuchni, a jedynie część wydzielona na aneks, to wówczas konieczne jest poradzenie sobie bez okna w kuchni. Nie jest to niemożliwe, choć wymaga większej uwagi przy planowaniu pomieszczenia. Pamiętaj o tym, aby zadbać w kuchni o odpowiednią cyrkulację powietrza, a także odpowiednią ilość oświetlenia by, móc wygodnie przygotowywać posiłki i napoje.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X