0
Stoplast Łódź na Facebook

Parowanie szyb w domu

Parowanie szyb w domu

Parowanie szyb w domu to dosyć częste zjawisko, które nie musi oznaczać problemów z konstrukcją okna. Najczęściej spotykane jest w przypadku, gdy w pomieszczeniu znajduje się wysoki poziom wilgotności lub panuje duża różnica między temperaturą w domu a na zewnątrz.

W większości przypadków parowanie szyb to naturalne zjawisko, polegające na osadzaniu i skraplaniu pary wodnej. Wszystko jest w porządku, o ile szyby parują po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna. Jeżeli jednak zauważymy, że szyba paruje od środka (wewnątrz pakietu szybowego).

Parowanie szyb na zewnątrz

Parowanie szyb na zewnątrz najczęściej spotykane jest w okresie jesiennym i wiosennym, gdy temperatura na zewnątrz, zwłaszcza nocą, znacznie spada, a ogrzewanie w domach jeszcze nie jest włączone. Ponadto na parowanie szyb od strony zewnętrznej ma wpływ również wilgotność powietrza, jest wiec to naturalny proces fizyczny, który można zaobserwować nad ranem np. na samochodach, czy trawie.

Na parowanie szyb od zewnątrz mogą mieć wpływ także inne czynniki. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się blisko okna rośliny, ruch powietrza, a nawet położenie okna względem strony świata. Okna znajdujące się od strony północy będą bardziej parować aniżeli od zachodu lub południa.

Parowanie szyb wewnątrz pomieszczenia

Najczęstszym powodem parowania szyby od strony wnętrza jest nieprawidłowa wysokość wilgoci powietrza w pomieszczeniu, która głównie jest efektem złej wentylacji. Ze względu na fakt, że powierzchnia szyby jest najzimniejszą budowlaną przegrodą w budynku, para wodna osadzająca się na oknie ulega skropleniu. Taka sytuacja zdarza się również w przypadku luster w łazience po długiej kąpieli.

Jeżeli zobaczymy, że nasze szyby parują od wewnątrz, to musimy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Aby uniknąć zaparowania szyb, pamiętaj o dopływie świeżego powietrza na przykład poprzez nawiewniki, rozszczelnienie, czy uchylenie okna. Ponadto, jeżeli intensywnie gotujemy, czy suszymy, dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie, aby zmniejszyć wilgotność powietrza.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu

Jeżeli znajdziemy parę znajdującą się wewnątrz okna, czyli pomiędzy szybami pakietu, to znak, że okna utraciły swoją termoizolacyjność – doszło do rozszczelnienia pakietu szybowego. Takie okno nie tylko nie spełnia swojej funkcji, ale również znacznie gorzej się prezentuje, gdyż skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby powoduje, że okno nie jest już tak przejrzyste i czyste.

Niestety, ale parowanie okna wewnątrz pakietu szybowego, oznacza, że niezbędna jest wymiana okna na nowe. Jeżeli zjawisko parowania pojawiło się w czasie trwania gwarancji, możesz ubiegać się o reklamację w postaci wymiany okna na nowe.

Jak zapobiec parowaniu okien?

Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu to skuteczny środek na zapobieganie parowania okien. Zastosuj poniższe wskazówki i zadbaj o swój komfort, a także piękny wygląd okien PCV.

Aby zapobiec parowaniu okien, zadbaj o:

  • optymalną temperaturę w pomieszczeniu (18-21°C),
  • odpowiednią wilgotność powietrza (ok. 40%),
  • zamknięciu drzwi oddzielających pomieszczenia o różnych temperaturach,
  • wieczornym wietrzeniu pomieszczenia, gdy spodziewany jest duży spadek temperatury w nocy,
  • zamknięciu drzwi przy gotowaniu, kąpieli bądź gorącym prysznicu, a także wywietrzeniu pomieszczenia po wykonaniu tych czynności.

Ponadto w przypadku dużych problemów z parowaniem szyb zaleca się zmniejszenie liczby roślin doniczkowych, a także niesuszenie prania w mieszkaniu.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X