2024-04-03 | Blog / Osłony okienne

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Transparentne rolety czy aluminiowe żaluzje? Możliwości wyboru idealnej osłony jest wiele, jednak nie wszystkie będą odpowiadać naszym wymaganiom. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zastanowić się nad jego funkcjonalnością.

W tym celu warto zapoznać się z podstawowymi różnicami między roletą a żaluzją. Wiedza ta pozwoli nam później stwierdzić, który typ osłony sprawdzi się lepiej w naszym mieszkaniu.

Rolety i żaluzje – regulacja światła

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, na jakim nasłonecznieniu pomieszczenia nam zależy. Zwijane rolety nie są tak elastyczne pod względem regulowania światła, jak żaluzje. Wraz ze stopniowym opuszczeniem rolety, w pomieszczeniu robi się coraz ciemniej i w ostateczności tracimy kontakt wzrokowy z otoczeniem zewnętrznym. W przypadku żaluzji możemy regulować ilość światła, kontrolując również to, jak wiele widzimy przez osłonę.

Na rynku jednak pojawiają się coraz lepsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania, które łączą zarówno cechy rolety, jak i żaluzji. Mowa tu o aluminiowych roletach oraz markizoletach, które doskonale sprawdzą się w zestawieniu z oknami PCV.

Prywatność – roleta czy żaluzja?

Ze względu na swoją budowę, roleta po opuszczeniu może kompletnie odciąć nas od wzroku przechodniów. Niestety takie rozwiązanie wiąże się również z pozbawieniem pomieszczenia dopływu naturalnego światła. Żaluzja z kolei, po odpowiednim ustawieniu lameli, może ograniczyć nasz kontakt z otoczeniem zewnętrznym, bez odcinania nas od promieni słońca. Nie zapewnia nam to jednak stuprocentowej ochrony przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów.

Przy bardzo dużych powierzchniach, nie możemy liczyć na to, że pojedyncza roleta będzie w stanie osłonić pomieszczenie. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzą się żaluzje, których w przeciwieństwie do rolety nie trzeba łączyć w zestawy.

Roleta a żaluzja – hałas i ochrona termiczna

Opuszczona roleta aluminiowa bez wątpienia polepsza akustykę pomieszczenia – szczególnie w połączeniu z oknem PCV. Ta działająca jak ściana osłona sprawia, że redukcja hałasu dochodzi nawet do 20 dB. Dodatkowo, dzięki swojej grubości, pomaga zachować ciepło w mieszkaniu co sprawdza się szczególnie zimną.

Żaluzje aluminiowe, ze względu na swoją cienką budowę, nie są w stanie wyciszyć hałasów pochodzących z zewnętrznego otoczenia. Dodatkowo niezabezpieczona gumowymi osłonami, może wydawać nieprzyjemne dźwięki podczas silniejszego wiatru. Warto również wspomnieć, że mniej szczelna żaluzja w żaden sposób nie zabezpieczy nas przed utratą ciepła w pomieszczeniu.