Wietrzenie mieszkania a zdrowie
Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie a nawet zdrowie. Jesteśmy wtedy senni, zmęczeni, mamy problemy z koncentracją.
Wówczas najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia jest oczywiście spacer na świeżym powietrzu. Organizm ludzki jest wtedy dotleniony, produkuje witaminę D, jednym słowem czujemy się lepiej. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwość, żeby wyjść z domu. Powinniśmy wówczas przewietrzyć mieszkanie!
Dlaczego należy wietrzyć pomieszczenia?
Wietrzenie pomieszczeń jest o tyle istotne, że obecnie powszechnie montowane okna są bardzo szczelne. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale blokuje ruch powietrza w pomieszczeniu. To z kolei powoduje zatrzymanie wilgoci, która powstaje przy okazji gotowania, prania, czy korzystania z prysznica. Możemy wówczas zaobserwować, jest to widoczne szczególnie zimą, skraplanie się pary wodnej na oknach. Właśnie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy temperatura i wilgotność są wysokie, dochodzi to rozwoju i namnażania się mikroorganizmów, które mogą być dla nas szkodliwe.
Z jednej strony mamy więc do czynienia ze zjawiskiem kumulacji wilgoci wytwarzanej przy okazji codziennych czynności domowych, z drugiej natomiast zbyt wysuszone powietrze wysusza naszą śluzówkę, która staje się bardziej podatna na ataki zarazków i wirusów. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń.
Wietrzenie mieszkania – wskazówki
Wietrzmy mieszkanie przynajmniej dwa razy dziennie, rano i przed snem. Porządnie przewietrzenie pomieszczenia rano poprawi nasze funkcjonowanie w ciągu dnia a świeże powietrze w sypialni przed snem poprawi znacząco jego jakość. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym śpimy nie powinna przekraczać 20 stopni.
Latem, wietrzenie rankiem, bądź późnym wieczorem pozwala uniknąć wpuszczenia gorącego powietrza do wewnątrz. W ciągu dnia zaś okna powinny być zasłonięte. Warto również wytworzyć przeciąg, by przyspieszyć wymianę powietrza. Zimą najbardziej efektywne jest krótkie i intensywne wietrzenie, najlepiej przy wyłączonych kaloryferach. Grzejniki nie pracują wówczas ze zwiększona mocą i nie generują dodatkowych opłat za ogrzewanie. Zdecydowanie lepiej jest otworzyć okna na oścież na chwilę, niż uchylić je na dłuższy czas. Wyziębiamy tym samym pomieszczeniaa nie uzyskujemy skutecznej wymiany powietrza.
Dodatkowym rozwiązaniem jest rozszczelnienie okien lub zamontowanie systemów mikrowentylacji, które sprawdzają się w sytuacji, gdy nie możemy otworzyć okien.