0
Stoplast Łódź na Facebook

Wiosenny serwis okien

Wiosna to doskonały czas na zadbanie o okna. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia zarówno aspektów wizualnych, jak i utrzymania ich parametrów. Zobacz jak prawidłowo przeprowadzić serwis okien PCV, aby cieszy się nimi przez długie lata.

Serwis okna — co zrobić samodzielnie a do czego wezwać fachowca?

Wiosenny serwis okna można przede wszystkim zacząć od ich dokładnego umycia. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt oraz preparaty. Należy pamiętać, że nie mogą one być inwazyjne, aby nie uszkodzić okna. Ponadto czyszczeniu powinny podlegać nie tylko szyby, ale również ramy, o których niestety często zapominamy. Zobacz więcej o myciu okien PCV w naszym wcześniejszym artykule – Jak myć okna PCV?

Fachowiec do serwisu okien potrzebny od zaraz!

Po umyciu okien można przejść do serwisu okien, w którym wiedza i doświadczenie mają znaczenie. Mianowicie chodzi o serwis okuć. Jest to niezwykle istotny element wiosennego serwisu okien PCV, gdyż to właśnie okucia oraz klamki są najbardziej narażone na mechaniczne zużycie. Dlaczego jest to takie ważne? Okucia odgrywają szereg ról w prawidłowym funkcjonowaniu okna, poczynając od utrzymania ciężaru skrzydła, a kończąc na utrzymaniu parametrów izolacyjności. Ponadto utrzymanie okuć w należytym stanie zwiększa zabezpieczenie domu przed włamywaczami.

Samodzielny serwis okuć

Częściowy serwis okuć okien można zrobić samodzielnie poprzez nasmarowanie smarem wszystkich ruchomych części okna, w szczególności, gdy zauważymy, że działają one opornie. Do nasmarowania elementów można wykorzystać każdy smar, który w swoim składzie nie zawiera kwasów, czy wywołujących korozji żywic. Najczęściej spotykanymi smarami wykorzystywanymi do serwisu okuć okien są: olej maszynowy, wazelina techniczna, czy smar silikonowy.

Poprawa szczelności okien PCV – serwis uszczelek

Uszczelki są elementem, na który również warto zwrócić uwagę podczas wiosennego serwisu okien PCV. Są one bowiem w małym stopniu odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, szczególnie w przypadku ich „wyschnięcia”. Uszczelka robi się wtedy twarda i łatwo pęka, zmniejszając parametry szczelności okna. A przecież istotna jest dla nas energooszczędność okien PCV! Dlatego warto zwracać uwagę na stan techniczny uszczelek, szczególnie podczas wiosennego serwisu okien. Uszkodzoną uszczelkę można wymienić na nową, kupując ją w dobrym sklepie budowlanym albo u dystrybutora okien. Jeśli jednak nie posiadamy takich umiejętności, to warto zlecić to specjaliście.

Nieszczelności wykryte zimą

Jeśli jednak zimą wykryliśmy, że nasze okna są nieszczelne, ale teraz widzimy, że z uszczelkami jest wszystko w porządku, to warto wezwać fachowca. W takim przypadku możemy mieć do czynienia ze znacznie większymi usterkami jak np. odkształcenie profilu, czy rozszczelnienie pakietu szybowego. Pamiętajmy, że próba samodzielnej naprawy takich usterek może spowodować znacznie większe straty aniżeli wezwanie specjalisty, który w ramach serwisu okien PCV zajmie się całkowitym przeglądem stolarki okiennej.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X