0
Stoplast Łódź na Facebook

Wymiana okien i drzwi a ulga termomodernizacyjna

Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą okien lub drzwi podczas renowacji domu, to warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwi Ci odliczenie koszt zakupu i wymiany okien oraz drzwi od podatku!

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna dotycząca rozliczenia podatkowego PIT w 2022 roku pozwala na odliczenie od podatku dochodowego kosztów, które zostały poniesione na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Ważny jest aspekt całościowego odliczenia wymiany okien i drzwi, co oznacza odliczenie pełnej kwoty zakupu oraz montażu okien i drzwi, jaką poniósł podatnik.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie remontowanych nieruchomości, co oznacza, że nie można z niej skorzystać w przypadku budowy domu.

Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, iż uldze termomodernizacyjnej podlegają jedynie ukończone działania. W przypadku nieskończenia remontu domu przez kolejne 3 lata od jego rozpoczęcia, należy doliczyć poniesione korzyści do dochodu w roku, w którym upłynął ustalony termin zakończenia modernizacji.

Warto również zaznaczyć, że ulga termomodernizacyjna dotyczy również garażów, przydomowych magazynów oraz schowków będących częścią zabudowy mieszkalnej. Tak więc, jeśli posiadasz garaż wolnostojący, nie będziesz mógł odliczyć od podatku kosztów związanych z wymianą okien i drzwi.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Przede wszystkim podatnicy rozliczający się według skali podatkowej PIT-36 bądź PIT-37, podatku liniowego PIT-36L, a także ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Ulga termomodernizacyjna dotyczy domów jednorodzinnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, dlatego mogą z niej skorzystać wyłączenie ich właściciele lub współwłaściciele nawet w przypadku wynajmowania go najemcy. Co ważne ulga termomodernizacyjna może dotyczyć również domów jednorodzinnych, w których wydzielona jest część usługowa, jednakże nie może ona przekroczyć 30% powierzchni budynku.

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X